JoomlaTemplates.me by WebHostArt.com
  • Zapraszamy na studia! Dowiedz się więcej! Aplikuj!
  • Studiuj w wyjątkowym mieście Toruniu, studiuj na UMK, studiuj w naszej Katedrze!
  • Zobacz co robią studenci KEiAK UMK! Zobacz jak możesz rozwijać swoje zainteresowania!
  • Zobacz jak różnorodna jest nasza aktywność, jak długą i interesującą mamy historię.
  • Zobacz kto prowadzi zajęcia na studiach w KEiAK UMK.
  • Zobacz co czeka Cię po studiach, zobacz co robią nasi absolwenci.
  • Zobacz nasze zdjęcia, wybierz się z nami w antropologiczną podróż.
  • 18th Conference of the International Association for Ladakh Studies (IALS) Bedlewo.
  • Zapraszamy na studia! Dowiedz się więcej! Aplikuj!

Żegnamy prof. dr hab. Bronisławę Kopczyńską-Jaworską

Opublikowano: piątek, 30, grudzień 2016

nekrologZ wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. dr hab. Bronisławy Kopczyńskiej-Jaworskiej - wybitnego etnologa, badacza problematyki miejskiej i badań nad pasterstwem górskim. Znakomitej badaczki terenowej i nauczycielki akademickiej, wieloletniej aktywnej działaczki Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Członkini Honorowej tego stowarzyszenia. Pani Profesor całe swoje życie zawodowe związała z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ. Była nauczycielem i niezastąpionym mistrzem wielu pokoleń etnologów, a dla wielu - życzliwą opiekunką i przyjacielem. Jej wychowankowie są związani także z naszą Katedrą. Tym bardziej łączymy się dzisiaj w smutku z przyjaciółmi i rodziną.
Pogrzeb odbędzie się 4 stycznia 2017 r. (środa), o godz. 14:00 na Starym Cmentarzu, przy ulicy Ogrodowej w Łodzi.

Profesor Bronisława Kopczyńska-Jaworska kierowała łódzką Katedrą Etnografii (1970–1994). Uczestniczyła w działaniach Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, którego była aktywnym członkiem od 1950 roku, od 1976 do 1979 pełniła funkcję Prezesa Zarządu Głównego. Za zasługi dla tego Towarzystwa otrzymała w 1991 roku godność Członka Honorowego. Warte podkreślenia jest zorganizowanie przez prof. dr hab. B. Kopczyńską-Jaworską Ośrodka Dokumentacji i Informacji Etnograficznej, który w 2007 roku wprowadził do Internetu pierwszą w kraju elektroniczną bazę bibliograficzną z zakresu polskiej etnografii/etnologii/antropologii kulturowej. Zainteresowania naukowe Bronisławy Kopczyńskiej-Jaworskiej były różnorodne: począwszy od badań nad kulturą karpacką – pasterską oraz kulturą wsi, po badania kultury miasta, metodykę pracy etnograficznej i organizację nauki. Bronisława Kopczyńska-Jaworska jest jedną z pierwszych w gronie powojennych etnologów polskich, która zajęła się antropologią miasta, tworząc dla tego problemu podstawy metodologiczne. Pani Profesor była autorką pierwszego polskiego podręcznika prowadzenia etnograficznych badań terenowych.
Wielu z nas wiele zawdzięcza spotkaniu i publikacjom Pani Profesor. Niech pozostanie na zawsze w naszej pamięci. 
Pracownicy Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK 

 

 

 

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK, ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń, e-mail: etnowww@umk.pl. Opiekun serwisu: Rafał Kleśta-Nawrocki.