• Zapraszamy na studia! Dowiedz się więcej! Aplikuj!
  • Studiuj w wyjątkowym mieście Toruniu, studiuj na UMK, studiuj w naszej Katedrze!
  • Zobacz co robią studenci KEiAK UMK! Zobacz jak możesz rozwijać swoje zainteresowania!
  • Zobacz jak różnorodna jest nasza aktywność, jak długą i interesującą mamy historię.
  • Zobacz kto prowadzi zajęcia na studiach w KEiAK UMK.
  • Zobacz co czeka Cię po studiach, zobacz co robią nasi absolwenci.
  • Zobacz nasze zdjęcia, wybierz się z nami w antropologiczną podróż.
  • 18th Conference of the International Association for Ladakh Studies (IALS) Bedlewo.
  • Zapraszamy na studia! Dowiedz się więcej! Aplikuj!

Chwalimy się

Kategoria: Absolwenci Opublikowano: czwartek, 26, luty 2015 KEiAK

Maciej Czarnecki Norwegiapaździernika 2016 r. nakładem Wydawnictwa Czarne ukazała się książka „Dzieci Norwegii. Państwo (nad)opiekuńcze” autorstwa MACIEJA CZARNECKIEGO.
„Choć pięciomilionowa Norwegia przyciąga Polaków wysokimi zarobkami i poziomem życia, na idealnym obrazie tego kraju jest rysa. Barnevernet – instytucja siejąca postrach, przed którą imigranci z Europy Wschodniej ostrzegają się na forach internetowych: zabiera dzieci, rozdziela rodziny, posądza rodziców o niestabilność psychiczną, podburza małoletnich do zeznawania przeciwko bliskim. Czy jednak na pewno wszystko jest czarno-białe? Jaki związek z Barnevernet miał Anders Breivik? I dlaczego detektyw Rutkowski w norweskiej prasie nazywany jest Rambo?”
Maciej Czarnecki jest absolwentem Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK, obecnie pracuje jako dziennikarz działu zagranicznego „Gazety Wyborczej”, a przygodę z dziennikarstwem zaczynał w lokalnym, toruńskim oddziale tego pisma. W swoich reportażach z własnego kontynentu, ale i odległych zakątków Afryki, wykazuje się niezwykłym zmysłem antropologicznym. Nie inaczej jest w przypadku jego nowej książki, w której niuansuje zastaną sytuację i unikając prostych schematów oddaje głos wielu podmiotom: pracownikom społecznym, ekspertom, rodzicom biologicznym i zastępczym, dzieciom. Tworzy w ten sposób złożony obraz opisywanego problemu i samej Norwegii.

źródło informacji: Wydawnictwo Czarne

Panie Macieju, gratulujemy książki! Czytamy.


  Dorota LewandowskaW czerwcu 2016 r. dr DOROTA DIAS-LEWANDOWKA została jedną z laureatek konkursu FUGA 5 na krajowe staże naukowe po uzyskaniu stopnia doktora. Organizatorem konkursu było Narodowe Centrum Nauki. Nagrodzony projekt "Kultura picia w Polsce w drugiej połowie XVIII wieku. Alkohol, wzorce konsumpcji i wyobrażenia o piciu" realizowany będzie w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Opiekunem stażu został prof. Andrzej Klonder. Celem projektu jest analiza tego w jaki sposób postawy przyjmowane wobec alkoholu, innowacje związane ze spożyciem trunków wśród elit, rozpowszechnianie się nowych wzorców konsumpcji oraz wyobrażenia związane z alkoholem i jego spożywaniem kształtowały kulturę picia w Polsce w drugiej połowie XVIII wieku. Dr Dorota Dias-Lewandowska jest absolwentką Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK, a swoją rozprawę doktorską „Historia kulturowa wina francuskiego od połowy XVII wieku do początku XIX wieku“ obroniła na Wydziale Nauk Historycznych UMK

źródło informacji: Narodowe Centrum Nauki

Pani Doroto gratulujemy, życzymy powodzenia w realizacji ambitnego projektu!


 

Dominika Czarnecka Pomniki WdziecznosciW lipcu 2015 r. nakładem Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej ukazała się książka "Pomniki wdzięczności" Armii Czerwonej w Polsce Ludowej i III Rzeczypospolitej  autorstwa dr DOMINIKI CZARNECKIEJ.
„‘Pomniki wdzięczności’ Armii Czerwonej w Polsce należą niewątpliwie do najliczniejszych i najbardziej znanych upamiętnień z okresu komunizmu. Nie oznacza to jednak, że historia ich powstania i funkcjonowania została już dokładnie opisana. Wręcz przeciwnie, wiele zagadnień dotąd nie doczekało się pogłębionych badań. To ‘dziedzictwo pomnikowe’ w demokratycznej Rzeczypospolitej należy do ważnych zagadnień najnowszej historii Polski, choć wywołuje wiele kontrowersji. Praca Dominiki Czarneckiej jest pierwszą próbą syntetycznego przedstawienia losów monumentów Armii Czerwonej, wzniesionych poza cmentarzami stałymi, w powojennej Polsce (od 1944 do 2012 r.)”.
Podstawę książki stanowiła rozprawa doktorska absolwentki Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK, obroniona z wyróżnieniem w 2013 r. pod opieką prof. dra hab. Mirosława Golona (Uniwersytet Mikołaja Kopernika). Pracę wyróżniono także w konkursie im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny roku 2013. Dominika Czarnecka zredagowała wraz z Joanną Książek pracę zbiorową: Krajobraz kulturowy wolnej Polski. Zbiór studiów. Jest autorką ponad dwudziestu artykułów naukowych. Obecnie prowadzi badania antropologiczne jako badacz niezależny. Jej zainteresowania badawcze dotyczą tematów z zakresu antropologii miasta i przestrzeni, antropologii przeszłości, antropologii emocji.

źródło informacji: Instytut Pamięci Narodowej, „Pomniki wdzięczności” Armii Czerwonej w Polsce Ludowej i  III Rzeczypospolitej, wręczenie nagród laureatom Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku.

Pani Dominiko gratulujemy. Życzymy dalszych sukcesów!


 

anna_miec_muralW marcu 2015 r. zostały wręczone nagrody w XXIII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe o Toruniu. Laureatką II Nagrody w kategorii etnologia została absolwentka Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK: ANNA NATALIA KMIEĆ. Nagrodzono jej pracę: ”Napis w przestrzeni miasta (street art, mural i graffiti). Studium porównawcze Torunia i Łodzi”, napisaną w Katedrze pod kierunkiem dr hab. Violetty Wróblewskiej. Na antenie Radia Zet Gold w czerwcu 2015 r. wysłuchać można było rozmowy z naszą absolwentką i obecnie doktorantką mgr Anną Natalią Kmieć. W rozmowie z Marią Marcinkowską opowiadała o swojej pracy naukowo-badawczej, skupionej wokół napisu w przestrzeni Torunia i Łodzi.

źródło informacji: Serwis www.torun.pl, prowadzony przez Urząd Miasta ToruniaRadio Zet Gold
Pani Aniu, gratulujemy!


 

fot. Paweł Kiszkiel/Agencja GazetaW styczniu 2015 r. odbyło się uroczyste  ogłoszenie wyników IV Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. Miło nam poinformować, że w gronie finalistów tego prestiżowego konkursu znalazł się MACIEJ CZARNECKI, absolwent Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK, obecnie dziennikarz działu zagranicznego „Gazety Wyborczej”. Pisze głównie o Europie, a od czasu do czasu także o Afryce i Stanach Zjednoczonych, w jego tekstach nie brak antropologicznej wrażliwości. Zgłoszony do konkursu projekt dotyczył problemu zabierania dzieci polskich imigrantów w Norwegii przez Barnevernet, czyli urząd ds. opieki nad dziećmi, który powstał w 1896 roku, by chronić dzieci przed przemocą i zapewnić właściwą opiekę potomstwu rodzin patologicznych.

źródło informacji: Herodot. Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego
Panie Macieju, gratulujemy! Trzymamy kciuki i podczytujemy.


 

W styczniu 2015 r. stanowisko Dyrektora Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. T. i I. Gulgowskich we Wdzydzach objęła dr KATARZYNA KULIKOWSKA - etnolog i socjolog. Absolwentka Katedry Etnologii i Antropologii UMK w Toruniu. Stopień doktora uzyskała z dziedziny etnologia i antropologia kulturowa na podstawie pracy Etnografia muzeum etnograficznego. Przypadek muzeów pomorskich.
Od 2004 r. pracowała w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, od 2012 r. na stanowisku kustosza. Jest wiceprezesem Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Gdańsku, członkinią zarządu Sekcji Muzeologicznej Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz członkinią Instytutu Kaszubskiego.Współredagowała książki Etnoinspiracje. Inspiracje kulturą ludową we współczesnym polskim wzornictwie, modzie, architekturze, reklamie... (redakcja wraz z prof. dr hab. C. Obracht-Prondzyńskim; Muzeum Narodowe w Gdańsku) oraz Kaszubi a Gdańsk. Kaszubi w Gdańsku (opracowanie wraz z prof. J. Borzyszkowskim i prof. C. Obracht-Prondzyńskim; Instytut Kaszubski). W 2015 r. ukażą się kolejne publikacje zredagowane wspólnie z prof. dr hab. C. Obracht-Prondzyńskim: Śmieć w kulturze (Wydawnictwo Naukowe Katedra), Pomorska debata o kulturze (Instytut Kaszubski), Kulturowe analizy patriotyzmu (Wydawnictwo Naukowe Katedra). Napisała kilkanaście artykułów z zakresu etnologii i muzealnictwa, przygotowywała scenariusze wystaw. Zajmowała się także projektowaniem aranżacji ekspozycji muzealnych. Uczestniczyła w wielu warsztatach i kursach muzealniczych.

Dr Katarzyna Kulikowska zastąpiła Teresę Lasową, która odeszła na emeryturę po 27 latach sprawowania funkcji Dyrektora Muzeum.
źródło informacji: Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich
Pani Kasiu gratulujemy i trzymamy kciuki!


  

dorota_dias_lewandowska_winoW październiku 2014 r. została wydana nakładem Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie książka Historia kulturowa wina francuskiego w Polsce od połowy XVII do początku XIX wieku autorstwa dr DOROTY DIAS-LEWANDOWKIEJ.
„Dorota Dias-Lewandowska proponuje zupełnie inne spojrzenie niż tradycyjne ujęcia historii gospodarczej. Wino jest w niej przedstawione jako część francuskiej kuchni i kultury, symbol dobrego smaku i środek społecznego wyróżnienia. Dzięki inspiracjom płynącym ze współczesnych badań nad kulturową historią jedzenia powstała fascynująca opowieść o oswajaniu przez Polaków pogardzanego ‘kwaśnego Francuza’ i jego przemianie w uwielbiane bordeaux, burgunda i szampana. Ta historia rozegrała się głównie w głowach ludzi, nie tylko w ich żołądkach czy kieszeniach”.
Podstawę wydanej książki stanowiła rozprawa doktorska absolwentki Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK, obroniona w 2013 r. pod opieką dra hab. Jarosława Dumanowskiego (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) i prof. dra hab. Michela Figeaca (Uniwersytet Michel de Montaigne Bordeaux 3) w ramach umowy o polsko-francuskim doktoracie co-tutelle. Nasza absolwentka była pierwszą doktorantką na Wydziale Nauk Historycznych broniącą doktorat jednocześnie w języku polskim i francuskim. Dorota Dias-Lewandowska bierze aktywny udział w życiu naukowym, publikuje artykuły, realizuje badania naukowe (grant: „Staropolskie przepisy kulinarne. Opracowanie i edycja rozproszonego materiału źródłowego”). Prowadzi zajęcia w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na enologii, współpracuje z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego w Toruniu i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Pisze także bloga: Historia wina.
źródło informacji: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowierecenzja książki, blog Historia wina
Pani Doroto gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów! Trzymamy kciuki i podczytujemy. 


 

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK, ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń, e-mail: etnowww@umk.pl. Opiekun serwisu: Rafał Kleśta-Nawrocki.