Drzwi Otwarte

Opublikowano: czwartek, 16, marzec 2017

Wydział Nauk Historycznych UMK w dniach 21-22 marca 2017 r. organizuje "Drzwi Otwarte" pod hasłem „Pierwszy Dzień Wiosny na WNH”. To doskonała okazja do zapoznania się z ofertą edukacyjną Wydziału Nauk Historycznych. Dla wszystkich chętnych przygotowany został program wydarzeń, a w nim m.in. wykłady, prelekcje, warsztaty, pokazy, wystawy, konkursy. Wśród wielu atrakcji znajdziecie także te spod znaku etnologii - antropologii kulturowej. Szczegółowe informacje znajdują się w harmonogramie „Drzwi Otwartych”. Zwracamy uwagę na konieczność rezerwacji miejsc w przypadku większości wydarzeń - p. Małgorzata Lewandowska: tel. 056-611-37-13 - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zainteresowanym etnologią - antropologią kulturową polecamy w szczególności  wydarzenia  przygotowane przez pracowników i studentów Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK.

Wystawa „Sudan. Zapomniana Afryka na starych pocztówkach” prezentuje obiekty pochodzące z kolekcji etnologa, badacza kultu Afryki - dr. Adama Rybińskiego. Ekspozycję udostępnił Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.

Czary mary - etno wizje i koszmary (wtorek, środa)

CZY MARZANNA BYŁA KOBIETĄ? - dr Joanna Książek,
wtorek 09:45 – 10:30, AB.1.22 AULA COLLEGIUM HUMANISTICUM
Wiosenny rytuał topienia Marzanny to jeden z niewielu elementów dorocznych obrzędów ludowych zachowanych w swej szczątkowej formie do dziś. Jego pierwotna, magiczna funkcja uległa niemal całkowitemu zatarciu - współcześnie tradycja ta jest dla nas czystym folklorem, wesołą zabawą. Dla dawnych uczestników tego wydarzenia rytuał ten bynajmniej samą zabawą nie był, a cóż dopiero dla... samej Marzanny! A więc czym naprawdę był dla mieszkańców dawnej wsi ten śmieszno-straszny akt przepędzania zimy? Czy wiosna przyszłaby bez niego? No i w końcu – czy Marzanna była kobietą? Pierwszy dzień wiosny, to doskonała okazja aby się o tym przekonać.

HANDEL HIMALAJSKI MIĘDZY INDIAMI A TYBETEM (CHINAMI) - dr Rafał Beszterda,
wtorek 13:15 – 14:00 C.0.39 SALA RADY WYDZIAŁU
Przez Himalaje przebiegają odnogi Jedwabnego Szlaku. Wysokogórskie przełęcze przekraczano przez ostatnie kilkanaście wieków. Przedstawię bohaterów tych podróży i ich cele: handlowe, pielgrzymkowe, a także rodzinne. Zwyczaje wyspecjalizowanych grup trudniących się kupiectwem oraz rozbójnictwem. W pasie himalajskim łańcuchy górskie stanowiły naturalne granice lokalnych księstw i królestw. Czy współcześnie wiele się zmieniło?

OBCY NA CELOWNIKU. STEREOTYP ŻYDA - MIĘDZY SATYRĄ A PERSWAZJĄ - dr Tomasz Kalniuk,
wtorek 14:15 – 15:00 AB.1.22 AULA COLLEGIUM HUMANISTICUM
Wykład wprowadza w tematykę kulturowej odmienności. Jest refleksją o tym kim jest obcy i komu jest on potrzebny? Wyjaśnia czym są stereotypy i na przykładzie prasowych obrazów Żyda ujawnia ich działanie. Pokazuje różne sposoby prezentacji obcego i wskazuje na rolę czynnika politycznego w ich powstawaniu.

PO CO LUDZIOM POTRZEBNA JEST TOŻSAMOŚĆ? - mgr Mirosław Kucharski,
wtorek 14:15 – 15:00 C.0.37
Warsztaty adresowane są do licealistów, którzy u progu dorosłego życia stawiają sobie pytanie o własną tożsamość. W formie dyskusji wyjaśnione zostaną różne rodzaje tożsamości i procesy ich kształtowania. Podejmiemy próbę odpowiedzi na pytanie: Po co nam tożsamość? Zapoznamy się z pojęciem tożsamości kulturowej w etnologii i antropologii kulturowej.

CZY DUSZA MA IMIĘ? (O TRADYCYJNYCH WIERZENIACH AFRYKAŃSKICH) - dr hab. Anna Nadolska-Styczyńska,
środa 13:15 – 14:00 C.0.39 SALA RADY WYDZIAŁU
Opowieść dotyczy tradycyjnych wierzeń ludów zamieszkujących obszary Afryki leżące na południe od Sahary. Opisuje ich charakter, wybrane bóstwa, rolę kultu przodków oraz odbicie tych wierzeń w wybranych zachowaniach obrzędowych.

RADOŚĆ, SMUTEK, ZDZIWIENIE... EMOCJE W CZŁOWIEKU, EMOCJE W KULTURZE - dr Aleksandra Rzepkowska,
środa 13:15 – 14:00, C.0.37
Zajęcia podejmują zagadnienie emocji z punktu widzenia antropologa kultury. Ich celem jest uświadomienie uczestnikom roli emocji w ludzkim życiu, ich kulturowej konstytucji, a także rozwinięcie kluczowych umiejętności składających się na inteligencję emocjonalną.