Sudan. Zapomniana Afryka na starych pocztówkach

Opublikowano: czwartek, 09, marzec 2017

Sudan Zapomniana AfrykaKatedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu serdecznie zaprasza na wystawę

SUDAN. Zapomniana Afryka na starych pocztówkach

10 marca - 10 kwietnia 2017 r.
Toruń, ul. Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum

Zapomniana Afryka na starych pocztówkach, to Afryka widziana oczyma fotografów końca XIX i początków XX w. Afryka widziana przez obiektyw aparatu. To ludzie, ich spojrzenia i codzienne sytuacje uchwycone na stałe w kadrach. Zapomniana Afryka, to świat, który nas urzeka swym pięknem i prostotą. Świat, który skłania do refleksji nad przeszłością i nad przemijalnością.
Ekspozycję udostępnił Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Stare pocztówki opowiadają niekończącą się historię o kulturach i obyczajach ludów Afryki. Obok walorów estetycznych posiadają one również istotną wartość poznawczą. Pozwalają doświadczyć spotkania z drugim człowiekiem i otaczającym go światem, którego już nie ma. Ideą przewodnią tego przedsięwzięcia jest ukazanie starych fotografii, które pojawiły się w formie kartek pocztowych. Wystawa wprowadza w świat Afryki, przedstawiając wybrane ludy nilockie z Sudanu Południowego oraz Kuszytów z północno-wschodniego Sudanu.

Na wystawie zaprezentowano część bogatej kolekcji kartek pocztowych wybitnego etnologa i afrykanisty, znawcy koczowniczych ludów Sahary i Sudanu dra Adama Rybińskiego.
(Kuratorka wystawy - Edyta Łubińska)

plakat wystawy torun
katalog wystawy na stronie IEiAK UW