JoomlaTemplates.me by WebHostArt.com
  • Zapraszamy na studia! Dowiedz się więcej! Aplikuj!
  • Studiuj w wyjątkowym mieście Toruniu, studiuj na UMK, studiuj w naszej Katedrze!
  • Zobacz co robią studenci KEiAK UMK! Zobacz jak możesz rozwijać swoje zainteresowania!
  • Zobacz jak różnorodna jest nasza aktywność, jak długą i interesującą mamy historię.
  • Zobacz kto prowadzi zajęcia na studiach w KEiAK UMK.
  • Zobacz co czeka Cię po studiach, zobacz co robią nasi absolwenci.
  • Zobacz nasze zdjęcia, wybierz się z nami w antropologiczną podróż.
  • 18th Conference of the International Association for Ladakh Studies (IALS) Bedlewo.
  • Zapraszamy na studia! Dowiedz się więcej! Aplikuj!

Andrzej Olkiewicz, Jak żyć szczęśliwie w innym kraju

Opublikowano: środa, 12, kwiecień 2017

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu zaprasza na wykład i spotkanie:

Andrzej Olkiewicz, Jak żyć szczęśliwie w innym kraju

16 maja 2017 r., godz. 15.00, 
Toruń, ul. Władysława Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, sala A 0.08 (parter)

Zapraszamy  na ważny wykład dotyczący wielorakich aspektów emigracji, strategii adaptacyjnych i asymilacyjnych. Andrzej Olkiewicz jest przede wszystkim praktykiem-emigrantem, który od ponad 45 lat przebywa zagranicą. 
Jego poglądy wyrażone w książce "Jak żyć szczęśliwie w innym kraju: Niezbędnik emigranta" można nazwać zdroworozsądkowymi, a w tym przypadku jest to spory komplement. Bowiem na temat emigracji napisano już tony literatury, stworzono wiele teorii, nierzadko sprzecznych, ale jeszcze nikomu nie udało się trafić w sedno. Andrzej Olkiewicz, jak sam mówi, popełnił większość błędów typowych dla emigrantów osiedlających się „w innym kraju”, lecz je starannie przemyślał i wyciągnął z nich wnioski.

 Książka dostępna obecnie w języku polskim (2014) jest tłumaczeniem szwedzkiego oryginału wydanego w 2008 roku. Od chwili ukazania się na rynku księgarskim wzbudziła duże zainteresowanie i zyskała sporo przychylnych recenzji (zobacz: www.immigrant.nu). Jest obecnie omawiana w szwedzkich szkołach średnich i na akademickich kierunkach humanistycznych. To nie jest pozycja o Polakach żyjących poza swym krajem pochodzenia. To książka o współczesnej codzienności milionów ludzi na całym świecie. Kompetentna i głęboka, mimo że czyta się ją pozornie łatwo. 

Spotkanie, na które zapraszamy, daje możliwość nie tylko poznania autora i jego konstatacji, ale przede wszystkim wzięcia udziału w dyskusji o dzisiejszych problemach emigracji. O człowieku i jego poszukiwaniach wymarzonego miejsca do życia, a czasami po prostu spokojnej przestrzeni, bezpieczeństwa, opieki i innych ludzi.  

Andrzej Olkiewicz bezlitośnie obnaża nawet skrywane formy rasizmu i zachowania ksenofobiczne, przejawiane zarówno przez mieszkańców krajów przyjmujących, jak i imigrantów. 

Proponowane spotkanie jest adresowane do wszystkich tych, którzy żyją refleksyjnie i nie wyrażają zgody na rozmaite okazywanie innym niechęci, nieważne czy ci „obcy” mają inny kolor skóry, preferencje żywieniowe, odmienny światopogląd lub nietuzinkowe ubranie. 

Toruń wydaje się dobrym miejscem, by dyskutować o „innych” - szczególnie mając w pamięci niechlubne wydarzenia, w których ucierpieli zagraniczni studenci naszej uczelni. Przeciwdziałanie takim sytuacjom bierze swój początek od autorefleksji i naturalnie prowadzi  do właściwych działań. Brak przyzwolenia na zachowania chuligańskie o podłożu ksenofobicznym jest jasnym wyrażeniem humanistycznego stanowiska, jedynego godnego studenta, jak i pracownika akademickiego.

Fragmenty 
Jak żyć szczęśliwie w innym kraju: Niezbędnik emigranta

 

 

 

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK, ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń, e-mail: etnowww@umk.pl. Opiekun serwisu: Rafał Kleśta-Nawrocki.