Wspomnienie o dr hab. Elżbiecie Watanabe

Opublikowano: środa, 03, styczeń 2018

Elzbieta WatanabeKierownik Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej dr hab. Anna Nadolska-Styczyńska serdecznie zaprasza na spotkanie poświęcone wspomnieniom o Pani dr hab. Elżbiecie Watanabe, które odbędzie się we wtorek 9 stycznia 2018 r. o godz. 12:00 w Collegium Humanisticum, sala C.0.37 (ul. Władysława Bojarskiego 1).

Chcielibyśmy wspomnieć zmarłą w grudniu Elżbietę Kostowską-Watanabę, wieloletniego pracownika Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK, wykładowcę i promotorkę wielu roczników obecnych już absolwentów toruńskiej etnologii. Była dobrą, lojalną i bardzo lubianą koleżanką, pogodnym, wesołym człowiekiem, o nieprzeciętnej inteligencji i oczytaniu oraz o wspaniałym poczuciu humoru. Zapraszamy akademickich kolegów, współpracowników i przyjaciół, także byłych i obecnych studentów, by wraz z nami zechcieli wspomnieć osobę, której tak bardzo będzie nam brakować.

Elżbieta Kostowska-Watanabe ukończyła studia socjologiczne na Uniwersytecie Warszawskim i została zatrudniona na stanowisku asystenta. W 1978 r. obroniła w IS UW pracę doktorską pt. „Idea równości społecznej“ i otrzymała stanowisko adiunkta. W 1979 r. wyjechała do Japonii, gdzie w latach 1985-2003 zatrudniona była jako wykładowca socjologii na Uniwersytecie Chuo (w Instytucie Socjologii na Wydziale Literatury) w Tokio, a także na Uniwersytecie Chiba i Uniwersytecie Rikkyo. W Tokio brała udział w pracach grupy badawczej zajmującej się „Świadomością równości społecznej w społeczeństwie Japonii” (pod kierunkiem prof. A. Ishikawy). Była również wieloletnim członkiem japońskiego Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Kobietami (jap. Kokusai Josei Gakkai) i brała udział w jego pracach badawczych. Oprócz tego była jedną z założycielek pierwszej polonijnej organizacji w Japonii – Klubu Polskiego i pełniła przez 2 lata funkcję prezesa Klubu. Przez 3 lata była redaktorem dwumiesięcznika „Gazeta Klubu Polskiego w Japonii”, pisma znajdującego się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie. Po powrocie do Polski w 2003 r. została zatrudniona w Katedrze Etnologii UMK, od 2006 r. na stanowisku adiunkta. W latach 2007-2010 pełniła funkcję prezesa Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W latach 2008-2011 była kierownikiem kilkuosobowego zespołu badawczego, realizującego projekt pn. „Japonia w procesie przemian”, na który otrzymała grant MNiSW. Była także opiekunem Międzywydziałowego Koła Naukowego Języka i Kultury Japońskiej WAFU.