Drzwi Otwarte 2018

Opublikowano: środa, 14, marzec 2018

Wydział Nauk Historycznych UMK w dniach 20-21 marca 2018 r. organizuje "Drzwi Otwarte" pod hasłem „Pierwszy Dzień Wiosny na WNH”. To doskonała okazja do zapoznania się z ofertą edukacyjną Wydziału Nauk Historycznych. Dla wszystkich chętnych przygotowany został program wydarzeń, a w nim m.in. wykłady, prelekcje, warsztaty, pokazy, wystawy, konkursy. Wśród wielu atrakcji znajdziecie także te spod znaku etnologii - antropologii kulturowej. Szczegółowe informacje znajdują się w harmonogramie „Drzwi Otwartych”. Zwracamy uwagę na konieczność rezerwacji miejsc w przypadku większości wydarzeń - p. Małgorzata Lewandowska: tel. 056-611-37-13 - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zainteresowanym etnologią - antropologią kulturową polecamy w szczególności  wydarzenia  przygotowane przez pracowników i studentów Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK.

Dlaczego świat potrzebuje antropologów? (dr Rafał Kleśta-Nawrocki),
wtorek 12:00 – 13:00 C.0.39 Sala Rady Wydziału
Antropologia to niezwykła nauka, która zawiera w sobie potencjał zmiany. To "dyscyplina" dla osób niepokornych i krytycznych wobec siebie i otoczenia. Współczesny świat to wciąż przestrzeń problemów kulturowych, w tym: rasowych, etnicznych, religijnych etc. Antropologia bada tego rodzaju zjawiska i przez budowaną wiedzę oraz zaangażowanie przyczynia się do zrozumienia świata Innych. Na współczesny świat nie składają się jedynie problemy globalne, to także nasza i innych codzienność - to co jemy, jak używamy telefonu, co kupujemy, o czym marzymy. Antropologia bada fragmenty pozornie mało znaczącej codzienności, również po to, by możliwe były zmiany. Antropolodzy współcześnie pracują w branży IT, biznesie, a nawet medycynie, przyczyniając się do - tego co w antropologii najważniejsze - zrozumienia drugiego człowieka i jego potrzeb.

Jak stworzyć grę planszową na motywach etnologiczno-antropologicznych (Koło Naukowe Studentów i Doktorantów Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK),
wtorek 14:15 – 15:15, C.0.37
Chcesz się przenieść w świat Wiedźmina i Starej Baśni? Studenci etnologii mogą Ci w tym pomóc. Przyjdź na kreatywne warsztaty tworzenia własnych gier planszowych i karcianych na motywach demonologii słowiańskiej. Dzięki nam będziesz mieć możliwość stworzenia własnej karty lub figurki, pomożemy w ułożeniu zasad całej gry. Na koniec wszyscy uczestnicy zagrają w nowopowstałą grę.

Wiosna dla „wieśniaków” czyli ludowa magia wiosenna (dr Joanna Książek)
środa 12:00 – 13:00, C.0.39 Sala Rady Wydziału
Zima – wiosna – droga prosta, ale czy na pewno? O tym, że wiosna nadejdzie po zimie mieszkańcy dawnej wsi byli przekonani, jednak nic nie szkodziło, a na pewno pomagało aktywnie przyczynić się do tego nadejścia, bo a nóż? Ludowa wizja rzeczywistości oddająca nierozerwalne połączenie materialnej jak garść ziemi przyrody z niematerialną sferą nad – przyrodzoną zakładała, iż ludzka pomoc w przyjściu wiosny, a więc rozpoczęcia na nowo cyklu wegetacyjnego i życia w ogóle, jest konieczna. Zaklinanie rzeczywistości, wywieranie wpływu na siły, które przyrodą zawiadują i zaskarbienie sobie ich przychylności – to magiczne elementy obrzędowości i zwyczajów związanych z obecną porą roku. Czy działały? Przyjrzyjmy się im.

Święta zjawa, albo choleryk w aureoli (dr Tomasz Kalniuk)
środa 14:15 – 15:15, C.0.39 Sala Rady Wydziału
W powszechnej opinii święci to postaci pozytywne, budzące podziw i zainteresowanie. Święty, którego dotyczy wykład, swoimi cudownymi zjawieniami łamał standardy i sprawiał kłopoty.
Podczas pierwszego i drugiego dnia „Drzwi Otwartych” w holu Collegium Humanisticum czynne będzie także stoisko Katedry oraz naszego Koła i studentów.