Drzwi Otwarte 2019

Opublikowano: wtorek, 12, luty 2019

Wydział Nauk Historycznych UMK w dniu 19 marca 2019 r. organizuje "Drzwi Otwarte" pod hasłem „Pierwszy Dzień Wiosny na WNH”. To doskonała okazja do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną. Dla wszystkich chętnych przygotowany został program wydarzeń, a w nim m.in. wykłady, prelekcje, warsztaty, pokazy, wystawy, konkursy. Wśród wielu atrakcji znajdziecie także te spod znaku etnologii - antropologii kulturowej. Szczegółowe informacje znajdują się w harmonogramie „Drzwi Otwartych” (Plan, Opisy wybranych wydarzeń). Zwracamy uwagę na konieczność rezerwacji miejsc w przypadku większości wydarzeń - p. Izabela Kujawska (tel. 56 611-23-61; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Pokazy, wystawy i prezentacje odbywające się w auli i holu Collegium Humanisticum nie są objęte rezerwacją

Zainteresowanym etnologią - antropologią kulturową polecamy w szczególności  wydarzenia  przygotowane przez pracowników i studentów Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK.

Pszczoły olbrzymie. Miodobranie w Azji (dr Rafał Beszterda)
12:00 – 13:00, AB 0.09
Prezentacja na podstawie własnych badań terenowych prowadzonych w Indiach i Indonezji. Przedstawione zostaną mało znane w Europie gatunki pszczół miodnych oraz wyjątkowe techniki podbierania miodu. Omówione będą także lokalne uwarunkowania klimatyczne, przesądy oraz wierzenia związane z pszczołami. W treści wykładu porównana zostanie sytuacja w Azji do dawnego bartnictwa słowiańskiego i danych historycznych dotyczących grup afrykańskich.

Wiosenne rytuały w kulturze ludowej (dr Joanna Książek)
14:00 – 15:00, AB 2.13
Po wiosennym zrównaniu się dnia z nocą, szala czasu zdecydowanie przechyla się na stronę dnia – światła, ciepła, życia. Od tej chwili dzień przez kolejną ćwierć roku zwiększa swą przewagę nad nocą, żeby w końcu podczas przesilenia letniego rozpocząć kolejną, tym razem przegraną, walkę z ciemnością. Wiosenne rytuały i obrzędy ludowe miały dla dawnych społeczności nadzwyczajne znaczenie, od urodzaju mającego niebawem nastąpić zależała bowiem ich egzystencja - stąd wzmożone działania służące pobudzeniu mocy wegetacyjnych i płodności ziemi, zwierząt i ludzi. Co jeszcze uda nam się wyczytać z zachowanych fragmentów dawnej wiosennej obrzędowości ludowej na terenach Polski i Europy? Przyjrzyjmy się im i sprawdźmy!

Podczas „Drzwi Otwartych” w holu Collegium Humanisticum czynne będzie także stoisko Katedry oraz naszego Koła i studentów.