Etnoszkoła

Kategoria: Katedra Opublikowano: wtorek, 14, marzec 2017 KEiAK


Szanowni Państwo,

przedstawiamy Państwu propozycję współpracy uczniów i nauczycieli z Państwa Szkoły z Katedrą Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

Zachęcamy do współpracy przede wszystkim wychowawców, osoby prowadzące zajęcia z wiedzy o kulturze, oraz opiekunów kół zainteresowań, którzy przez kontakt z nami chcieliby zainspirować i zmotywować swoich uczniów do poszerzania wiedzy m.in. w zakresie kulturowego dziedzictwa naszego regionu, zróżnicowania etnicznego Europy i świata, kulturowych zjawisk świata współczesnego (np. takich jak globalizacja, wielokulturowość, migracje, Polonia w świecie czy uchodźstwo). Jesteśmy przekonani, że antropologiczne spojrzenie na świat sprzyja lepszemu pojmowaniu swojej własnej kultury. Chcemy zachęcić młodych ludzi do poznawania i rozumienia odmienności drugiego człowieka i podjęcia z nim dialogu, a także zapoznać uczniów z kierunkiem studiów jakim jest etnologia - antropologia kulturowa.
 
1. Oferujemy szereg mini-wykładów/pogadanek z zakresu tematów, którymi zajmują się nasi pracownicy (lista w załączniku). Mogą się one odbywać w umówionym terminie w szkole, w ramach zajęć szkolnych lub poza nimi.
 
2. Dla uczniów, którzy lada chwila staną przed wyborem kierunku studiów przygotowaliśmy multimedialną prezentację – opowiemy i pokażemy czym zajmuje się etnologia - antropologia kulturowa jako dyscyplina naukowa oraz jak wygląda studiowanie tej dziedziny w ośrodku toruńskim.
 
3. Zapraszamy na wykłady otwarte organizowane przez naszą Katedrę, które są okazją do spotkania się z naukowcami z Polski i ze świata oraz posłuchania i konwersacji na temat najciekawszych wątków z ich ostatnich badań. 

Jeśli są Państwo zainteresowani którąś z przedstawionych propozycji, chcieliby Państwo otrzymać aktualne informacje o terminach i tematyce wykładów otwartych, bądź mają swój własny pomysł na formę współpracy z nami – prosimy o kontakt pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

lista tematów
list do szkół

 

 

 

 

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK, ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń, e-mail: etnowww@umk.pl. Opiekun serwisu: Rafał Kleśta-Nawrocki.