• Zapraszamy na studia! Dowiedz się więcej! Aplikuj!
 • Studiuj w wyjątkowym mieście Toruniu, studiuj na UMK, studiuj w naszej Katedrze!
 • Zobacz co robią studenci KEiAK UMK! Zobacz jak możesz rozwijać swoje zainteresowania!
 • Zobacz jak różnorodna jest nasza aktywność, jak długą i interesującą mamy historię.
 • Zobacz kto prowadzi zajęcia na studiach w KEiAK UMK.
 • Zobacz co czeka Cię po studiach, zobacz co robią nasi absolwenci.
 • Zobacz nasze zdjęcia, wybierz się z nami w antropologiczną podróż.
 • 18th Conference of the International Association for Ladakh Studies (IALS) Bedlewo.
 • Zapraszamy na studia! Dowiedz się więcej! Aplikuj!

Odmienność w kulturze

Kategoria: Konferencje Opublikowano: poniedziałek, 23, marzec 2015

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu ma przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w ogólnopolskiej interdyscyplinarnej konferencji naukowej pod tytułem: 

Odmienność w kulturze

Odmienność to ważna kategoria kulturowa – silnie zakorzeniona w ludzkim myśleniu i języku. Należy ona także do podstawowego zasobu pojęć nauk humanistycznych i społecznych, choć ich przedstawiciele różnie ją charakteryzują i dookreślają. Na użytek naszego spotkania pojęcie to rozumiemy szeroko oraz odnosimy do wszystkiego, czego z takich czy innych względów nie można nazwać swoim.

Przyjmując ów punkt widzenia pragniemy przyjrzeć się licznym wcieleniom odmienności w zmiennych kontekstach kulturowych i w długim strumieniu czasu, a więc zarówno współcześnie, jak i w minionych epokach.

Interesują nas różne typy odmienności: etniczna, religijna, językowa, psychosomatyczna, związana ze stylem życia itd. Jednocześnie zwracamy uwagę na to, że określenie czegoś w terminach odmienności mówi wiele nie tylko o samym desygnacie, ale i o podmiocie, który operuje tym mianem. Odsłania jego wrażliwość, wiedzę uprzednią, tradycję kulturową, typowe trajektorie skojarzeniowe, wyznawane wartości i normy społeczne.

Proponujemy, aby wspólną interdyscyplinarną refleksją objąć przykładowe zagadnienia:

 • inność, obcość, różność, odmienność – kwestie teoretyczne i definicyjne;
 • kulturowe formy odmienności;
 • reakcje na odmienność;
 • próby i strategie oswajania odmienności;
 • odmienność jako walor;
 • odmienność jako piętno;
 • odmienność jako obszar tabu;
 • odmienność utrwalona w stereotypach;
 • pragnienie bycia odmieńcem;
 • odmienność a gry i procesy tożsamościowe;
 • jednostkowe i zbiorowe sposoby artykulacji odmienności;
 • artystyczne konstrukcje odmienności;
 • odmienność w kulturze tradycyjnej i posttradycyjnej;
 • odmienność w cyberświecie.

Przedstawiona lista zagadnień nie wyczerpuje oczywiście złożoności problemu. Zachęcamy Państwa do jej twórczego rozwijania i uzupełniania własnymi propozycjami tematów. Czekamy na zgłoszenia wystąpień o charakterze teoretycznym oraz konkretnym.

Do udziału w spotkaniu i zaprezentowania referatów zapraszamy szczególnie etnografów, etnologów, antropologów kultury, archeologów, filologów, filozofów, historyków, historyków sztuki, kulturoznawców, pedagogów, psychologów, socjologów oraz przedstawicieli innych dziedzin wiedzy, zainteresowanych wskazaną tematyką.

Konferencja odbędzie się w dniach 28-29 września 2015 roku w gmachu Collegium Humanisticum UMK, przy ulicy Władysława Bojarskiego 1 w Toruniu.

Koszt uczestnictwa w konferencji wynosi 300 złotych dla pracowników instytucji oraz 200 złotych dla doktorantów. Organizatorzy ponoszą koszty materiałów konferencyjnych, poczęstunku w przerwach obrad, bankietu na zakończenie pierwszego dnia konferencji oraz publikacji recenzowanej monografii pokonferencyjnej. Koszty dojazdu, noclegów i pozostałych posiłków Uczestnicy pokrywają samodzielnie.

Wypełnioną kartę zgłoszenia z propozycją tematu i abstraktem (maksymalnie 1500 znaków) prosimy przesłać drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 30 kwietnia 2015 roku. Rezerwujemy sobie prawo wyboru referatów na wypadek dużej liczby zgłoszeń. Potwierdzenie uczestnictwa w konferencji prześlemy Państwu pocztą elektroniczną po 17 maja 2015 roku. Dalsze informacje oraz program obrad podamy w kolejnych komunikatach.

Wszelkie uwagi i pytania prosimy kierować na adres mailowy konferencji Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W imieniu Organizatorów
Z wyrazami szacunku
Aleksandra Rzepkowska

Kierownik naukowy konferencji: dr Aleksandra Rzepkowska, KEiAK UMK
Sekretarz konferencji: mgr Anna Natalia Kmieć, KEiAK UMK

odmienność-program (PDF)
odmienność-noclegi-dojazd-posiłki (PDF)
odmienność-zaproszenie (PDF)
odmienność-zgłoszenie (Word)
odmienność-plakat (JPG)


projekt Dominika CzerniakMiejscem obrad konferencji „Odmienność w kulturze” oraz siedzibą Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która organizuje to wydarzenie, jest Toruń. Mamy nadzieję, że przyjmą Państwo zaproszenie do udziału w naszym przedsięwzięciu i spotkają się z nami pod koniec września w Toruniu. Tymczasem zaś proponujemy fotograficzną wędrówkę po tym mieście: po jego ulicach, placach, podwórkach, zaułkach i skwerach. Autorką wszystkich zdjęć jest Anna Natalia Kmieć – sekretarz konferencji. Zachęcamy do oglądania jej prac oraz do cyklicznych powrotów do naszej galerii. Będziemy zamieszczać w niej coraz to nowe obrazy Torunia, prezentujące jego różnorodne oblicza, chwytane w nadchodzących dniach, tygodniach i miesiącach, aż do momentu rozpoczęcia konferencji „Odmienność w kulturze”.

Toruń w obiektywie (Toruń 2015, fot. Anna N. Kmieć)

Zobacz galerię
Toruń w obiektywie (Toruń 2015, fot Anna N. Kmieć) (24)
 

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK, ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń, e-mail: etnowww@umk.pl. Opiekun serwisu: Rafał Kleśta-Nawrocki.