Snuć nić jak opowieść

Kategoria: Konferencje Opublikowano: wtorek, 24, marzec 2015

Koc wełniany, Fulani, Muzeum Miejskie w Żorach, fot. Andrzej BiałkowskiKatedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata organizują  konferencję:

Snuć nić jak opowieść. Tkaniny w kulturach świata

Konferencja odbędzie się w dniach 29-30 maja 2015 roku
w gmachu Collegium Humanisticum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
(ul. Bojarskiego 1).

Komitet naukowy:
Dr hab. Anna Nadolska-Styczyńska,
Dr Maria Wrońska-Friend

Komitet organizacyjny:
Mgr Mirosława Wojtczak (PISSŚ -Oddział w Toruniu)
Dr hab. Anna Nadolska-Styczyńska (Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK)

Sekretarz konferencji:
Renata Lesner-Szwarc (Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK)

W kulturach świata znajdujemy wiele przykładów ścisłych powiązań tkactwa i tkaniny z mitologią, obrzędowością, obyczajowością, folklorem i innymi aspektami kultury. Konferencja ma na celu spojrzenie na tę dziedzinę rękodzieła nie tylko jako na wytwór rąk ludzkich i przejaw konkretnych umiejętności, czy też wyraz zaspokajania potrzeb estetycznych i swoistą wypowiedź artystyczną. Zależy nam, żeby obrady dotyczyły nie tylko technologii i narzędzi tkackich, zagadnień materiałoznawczych, czy spraw konserwatorskich, ale także, a może przede wszystkim wzornictwa, symboliki ornamentów i motywów zdobniczych, użytkowania tkanin, spraw społecznych związanych z ich wytwórstwem i użytkowaniem, odbiciem tych tradycji w folklorze itd. Jednym słowem interesuje nas szeroki kontekst kulturowy zjawiska w konkretnych kulturach świata oraz związane z nim przemiany.

W naszym spotkaniu wezmą udział przedstawiciele rozmaitych dyscyplin: historycy sztuki, konserwatorzy zabytków, etnolodzy/antropolodzy kulturowi, folkloryści, archeolodzy i technolodzy włókna.

Druk artykułów opartych na zaprezentowanych referatach planujemy w wydawnictwie Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata.

Korespondencję prosimy kierować do sekretarza konferencji Renaty Lesner-Szwarc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

29 maja 2015 r.
09.30-10.00 - rejestracja uczestników konferencji
10.00-12.15 - otwarcie konferencji
- dr hab. Katarzyna Barańska Opowieść chusteczki. Znaczenia odczytywane z kolekcji chustek na głowę w Muzeum Zamku w Niedzicy
- mgr Grażyna Ławniczak Motywy zdobnicze z tkanin drukowanych - chintz na haftach polskich. Postscriptum do haftów żarnowieckich
- dr hab. Małgorzata Grupa Historia tkaniny wyklętej w Europie
- mgr Magdalena Majorek Tkaniny obiciowe trumien nowożytnych na podstawie badań archeologicznych

12.15-12.30 - przerwa

12.30-14.30
- dr Beata Walęciuk-Dejneka  "Dziewczę przędzie, Pan Bóg nitki daje" - symbolika żeńskiej aktywności obrzędowej w polskim (słowiańskim) folklorze tradycyjnym
- dr Katarzyna Lewandowska Tkanie kobiecego tekstu przez współczesną Arachne
- dr Magdalena Maciudzinska-Kamczycka Osnowa i wątek. Dwa światy Aleksandry Stoyanov
- mgr Małgorzata Baka-Theis Współczesna tkanina artystyczna w Afryce

14.30–16.30 – przerwa obiadowa

17.00 – wspólne zwiedzanie wystawy „Tkaniny afrykańskie. Tradycja i zmiana”
Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika/oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, ul. Franciszkańska 9/11

30 maja 2015 r.
9.00-11.00
- prof. Magdalena Śniadecka-Kotarska Symbolika tkactwa andyjskiego
- mgr Magdalena Nierzwicka Kobiecy strój Majów jako wyraz tożsamości i kontynuacji tradycji. (Tkaniny z Gwatemali w kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu)
- dr Hanna Rubinkowska-Anioł Znaczenie tradycyjnych elementów we współczesnej odzieży etiopskiej
- mgr Monika Bryzek Kanga – nośnik kultury wielofunkcyjna tkanina Afryki Wschodniej

11.00-11.15 - przerwa

11.15-13.45
- mgr Ewa Prądzyńska Bogolany - afrykańskie tkaniny zdobione błotem
- dr hab. Anna Nadolska-Styczyńska Khasa Fulani. Opowieść nieodczytana?
- dr Maria Wrońska-Friend Translokacja i tożsamość. Batik jawajski w Afryce
- dr Maria Cybulska Z dalekiej Azji na polsko-litewskie pogranicze. Tkaniny ludowe w technice ikatu i chiné
- mgr Karolina Krzywicka Suzani - tradycyjne tkaniny haftowane z Azji Centralnej

13.45 - zakończenie konferencji