Antropologiczna podróż do świata radia, czyli o wrażliwości na drugiego człowieka

Kategoria: Seminaria Opublikowano: czwartek, 29, marzec 2018

fot. Hanna BerenthalKatedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu zaprasza na seminarium:

Gościem specjalnym seminarium będzie reporterka radiowa Magdalena Świerczyńska-Dolot (Radio Gdańsk)

12 kwietnia 2018 r., godz. 11:30,

Toruń, ul. Władysława Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, Sala Rady Wydziału Nauk Historycznych, C.0.39

Spotkanie dotyczące związków radia i antropologii oraz pracy antropologa-reportażysty radiowego odbędzie się w ramach Otwartych Seminariów Antropologicznych (OSA) organizowanych przez Katedrę Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK.

Radio to magia, to teatr wyobraźni. Nie byłoby reportażu radiowego bez zwykłych ludzi, którzy stają się jego bohaterami. Ludzi, których mijamy codziennie na ulicy, w deszczu czy w słońcu. Czasami wystarczy się zatrzymać i otworzyć oczy i uszy. Bycie reporterem to wyzwanie, to pasja i wrażliwość na drugiego człowieka. I tutaj właśnie świat antropologii spotyka się ze światem dziennikarstwa. Podczas spotkania posłuchamy fragmentów reportaży Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot. Podyskutujemy o pracy reportażystki radiowej i o tym jak zostać praktykującym antropologiem radiowcem. Zastanowimy się czy możliwe jest uprawianie antropologii w radiu i jakie są punkty styczności reportażu radiowego i antropologii.

Magdalena Świerczyńska-Dolot - absolwentka Etnologii i Antropologii Kulturowej na UMK w Toruniu. Przygodę z radiem rozpoczęła już w liceum. Zadebiutowała w 2005 roku na antenie internetowego radia etnicznego "EtnoRadio", współtworząc je i prowadząc audycję o muzyce reggae. Współpracowała z Radiem BIS (dziś radiowa Czwórka) - była korespondentką z Torunia i Gdańska, a także z I z III programem Polskiego Radia.  Szlify dziennikarskie zdobywała w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw - w redakcji toruńskiej. Od 2012 roku pracuje w Radiu Gdańsk - od 2013 roku w redakcji artystycznej, przygotowując audycje dokumentalne, publicystyczne, a także reportaże. Jest wielokrotnie docenianą i nagradzaną dziennikarka radiową, do jej najważniejszych osiągnieć należą: stypendium im. Izabeli Trojanowskiej, za działalność dziennikarską na polu regionalnym (kaszubskim, kociewskim); wyróżnienie Bursztynowym Mikrofonem Radia Gdańsk, zwycięstwo w  Ogólnopolskim Konkursie "Kroniki Rozwoju" - audycja o Alfonsie Hoffmannie we współpracy z Michałem Zarębą z Radia PIK; wyróżnienie w konkursie stypendialnym im. Jacka Stwory 2017, za reportaż "Niebo nad Sarajewem". W maju 2018 roku jej reportaż "Tak daleko, tak blisko" będzie reprezentował polską radiofonię na "International Features Conference"  w Pradze - spotkaniu reportażystów z całego świata.

plakat wykładu gościnnego

Wybrane reportaże radiowe Magdy Świerczyńskiej-Dolot.
Zachęcamy do zapoznania się z nagraniami nacechowanymi wrażliwością antropologiczną.

"Tak daleko, tak blisko" - o dzieciństwie w czasie wojny, bohaterką jest Amela Topuz - mieszkanka Sarajewa
"Ludzki Pan" - rzecz o Alfonsie Hoffmannie - twórcy elektryfikacji Pomorza
"Chcę pamiętać" - bohaterką jest Pani Maria Filarska-Chodakowska- ostatnia łączniczka Jana Nowaka-Jeziorańskiego "Duszewna ciepłota" - odwiedzamy dom muzułmański w Gdańsku
"Podzieleni"