Muzeum w mieście

muzeum w miescie by Dominika Czerniak-Chojnacka

III Wiosenne Seminarium Muzeologiczne

Muzeum w mieście

Pieniężno, 21-22 czerwca 2018 r.

W dniach 21-22 czerwca 2018 roku Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężnie wraz z Katedrą Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK organizują III Wiosenne Seminarium Muzeologiczne, poświęcone zagadnieniu ról, jakie muzea pełnią we własnym środowisku, w miejscu swojej siedziby, pt. „Muzeum w mieście”. Spotkanie ma charakter seminaryjny, a tematem dyskusji będzie zarówno misja muzeum jak jej realizacja. Punktem wyjścia do rozważań będą następujące zagadnienia:

1. Formy i możliwości dostosowania się muzeów do potrzeb środowiska, w którym działa;
  2. Prowadzenie badań nad publicznością - ich zakresy oraz znaczenie;
  3. Usytuowanie muzeum w strukturach miejscowych władz i instytucji kultury, potencjalna współpraca - zakresy i przeszkody;
  4. Współpraca muzeum ze stowarzyszeniami i środowiskiem mieszkańców w zakresie realizacji zadań partycypacyjnych oraz edukacyjnych.

Efektem spotkania mogłaby być próba znalezienia odpowiedzi na pytania:
Co jest i istotą działań muzealnych? Jakie są oczekiwania otoczenia (publiczności i organizatorów) w stosunku do muzeów? Czy muzea powinny dostosowywać się do potrzeb i oczekiwań publiczności? Co wpływa na te oczekiwania? A może muzea winny starać się kształtować gusta i potrzeby środowiska? Jakie problemy stają na drodze muzeów do realizacji wytyczonych przez misję zadań i w jaki sposób należy je rozwiązywać?

Do udziału zapraszamy muzealników, którzy na podstawie własnych doświadczeń będą mogli podjąć dyskusję na w/w/ tematy, a także pracowników innych instytucji kultury, które potencjalnie oczekiwałyby takiej współpracy lub ją realizują.

Seminarium odbędzie się w gmachu Misyjnego Seminarium Duchownego w Pieniężnie.

plakat seminarium