Antropologia rozpali Twoje serce

Kategoria: Seminaria Opublikowano: poniedziałek, 03, luty 2020

Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej: Antropologia rozpali Twoje serce
9 lutego 2020 r., godz. 17:00,
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK (Instytut Nauk o Kulturze), Toruń, ul. Władysława Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, sala C.0.37. Prowadzenie dr Rafał Kleśta-Nawrocki.

Czy zakochałeś się kiedyś w terenie? Dosłownie: Czy zakochałeś się kiedyś będąc w terenie lub w nim samym? Czy takie uczucie rozpaliło Twoje serce? Bez względu na to czy odpowiedź jest negatywna czy pozytywna – to seminarium jest dla Ciebie. Badania terenowe nigdy nie pozostawiają obojętnym, bo relacja z rozmówcą zobowiązuje i rozpala. Na seminarium przygotowujemy się czytając tekst:  Anna Cristina Pertierra, Anthropology that warms your heart: on being a bride in the field, „Anthropology Matters Journal”, Vol 9, No 1, 2007, s. 1-13, [dostęp on-line: tutaj]. Tekst zostanie na seminarium zreferowany, a na jego bazie zostaną postawione pytania do dyskusji. Przeprowadzimy swobodną dyskusję opartą na własnych doświadczeniach, wyobrażeniach i oczekiwaniach. Po seminarium przejdziemy do nieoficjalnych manifestacji i obchodów Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. Zapraszamy studentów i wszystkich chętnych.
Seminarium "Antropologia rozpali Twoje serce" odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej wyznaczonego na 9 lutego decyzją Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. W tym dniu w 1895 roku w sali ratusza we Lwowie z inicjatywy prof. dra Antoniego Kaliny powołano Towarzystwo Ludoznawcze, którego spadkobiercą i kontynuatorem jest Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, a które m.in. „Dokumentuje, rozwija i popularyzuje wiedzę o historycznych i współczesnych kulturach świata, w tym o formach kultur ludowych, nieelitarnych i popularnych. Upowszechnia idee tolerancji i edukacji międzykulturowej. Kontynuując osiągnięcia ludoznawców, etnografów i folklorystów, rozwija wiedzę z zakresu etnologii, antropologii kulturowej i społecznej”. Zachęcamy wszystkich do włączenia się. Mamy nadzieję, że propozycja wspólnych, corocznych obchodów naszej dyscypliny przyczyniać się będzie do konsolidacji środowiska oraz podejmowania zintegrowanych działań na rzecz kontynuacji i upowszechniania dorobku wielu pokoleń etnolożek i etnologów oraz antropolożek i antropologów. Mamy również nadzieję,  że różne formy obchodów tego dnia będą sprzyjały widoczności przedsięwzięć etnograficznych, etnologicznych i antropologicznych nie tylko w przestrzeni akademickiej, lecz także w sferze publicznej.