Na szlaku. Muzea a turystyka

Kategoria: Seminaria Opublikowano: wtorek, 24, marzec 2015

projekt Dominika CzerniakII Wiosenne Seminarium Muzeologiczne

Na szlaku. Muzea a turystyka

Pieniężno, 18-19 czerwca 2015 r.

Organizatorzy:
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK
Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężnie.

Sekretarz konferencji:
dr Rafał Kleśta-Nawrocki

Komitet naukowy:
dr hab. Anna Nadolska-Styczyńska
dr hab. Katarzyna Barańska
dr hab. prof. UWM Jacek Jan Pawlik

Muzea nie działają w próżni. Istnieją w określonym miejscu i czasie, a swoją ofertę adresują do wybranej w oparciu o doświadczenia (rzadziej – badania,) grupy widzów. Ich publiczność charakteryzują rozmaite kompetencje, przyzwyczajenia i potrzeby. Jeszcze do niedawna, ich zainteresowania skupiały się głównie na widzu młodym – uczniu miejscowej szkoły, zainteresowanym wiedzą o regionie, zdobywaną najczęściej podczas rozmaitych działań edukacyjnych (na przykład podczas lekcji muzealnych) oraz na grupie mieszkańców konkretnego miasta, odwiedzających w miarę systematycznie kolejne przygotowywane przez muzeum wystawy. W ostatnich latach zakresy działań promocyjnych muzeów oraz obszar ich działalności uległ wyraźniej zmianie. Coraz więcej spotykamy „imprez” okolicznościowych, spotkań, warsztatów, pikników itp. One także przeważnie są adresowane do najbliższego otoczenia – do mieszkańców miasta i podmiejskich miejscowości. Są to zazwyczaj spotkania, na które przychodzą/przyjeżdżają całe rodziny, albo na które zaprasza się wybraną grupę publiczności ( od przedszkolaków po emerytów). Warto jednak zastanowić się co odróżnia muzea działające głównie na rzecz najbliższego otoczenia od placówek, w których głównym odbiorcą działań są widzowie przyjezdni. Zarówno ci przybywający z pobliskich, ale jednak oddalonych na pewną odległość miast, jak ci, którzy przybywają z daleka, w ramach wycieczek szkolnych, grup turystycznych, czy zwiedzając miasto lub region w ramach podróży indywidualnych, a czasem „po drodze” do innych miejscowości. Warto zastanowić się, co odróżnia oferty obu typów muzeów i w jaki sposób dostosowują one swoje oferty do wymogów współczesnej turystyki. Ciekawy jest też problem łączenia obu perspektyw i prowadzenie działalności zarówno na rzecz widzów miejscowych jak i widzów przyjezdnych. Na co wówczas kładziony jest nacisk? Co wpływa na charakter oferty? Jak kształtują się priorytety w doborze zakresów i sposobów działania placówki?

Drugie wiosenne seminarium muzeologiczne poświęcone będzie właśnie próbie znalezienia odpowiedzi na powyższe pytania. Do udziału zaproszeni zostali zarówno muzealnicy reprezentujący placówki o różnych specjalizacjach i dziedzinach (od muzeum przyrodniczego, po skansen), jak badacze akademiccy podejmujący tematy z zakresu muzeologii i z zakresu szeroko pojętej turystyki.

Seminarium odbędzie się w gmachu Misyjnego Seminarium Duchownego w Pieniężnie.

na szlaku-zaproszenie (PDF)

na szlaku-plakat (PDF)