Jubileusz 70-lecia etnologii akademickiej w Toruniu

Kategoria: Uroczystosci Opublikowano: środa, 30, listopad 2016

Minęło 70 lat od chwili powstania etnologii akademickiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pod koniec roku 1945 powstała tutaj Katedra Etnografii i Etnologii, a pierwsza inauguracja roku dydaktycznego odbyła się w auli Collegium Maius w styczniu 1946 r.  Pragniemy uczcić istotny moment powstania w Toruniu instytucji etnologiczno-antropologicznej o charakterze akademicko-badwaczym oraz początku kształtowania się ram organizacyjnych naszej obecnej jednostki spotkaniem poświęconym jej dziejom i zainteresowaniom badawczym. Nasze skromne obchody wpisują się w rocznicowe wydarzenia związane z jubileuszem 70-lecia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w ramach którego etnologia w formie instytucjonalnej istniała od samego początku.

Uroczystość  odbędzie się  8 grudnia o godzinie 13.30 w Collegium Humanisticum  (sala Rady Wydziału Nauk Historycznych) i towarzyszyć będzie odbywającemu się w tym dniu w naszej siedzibie uroczystemu Zebraniu Komitetu Nauk Etnologicznych PAN. Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK zaprasza serdecznie na to spotkanie tych wszystkich, którzy pragną z nami uczcić nasz jubileusz.

Plan spotkania:
10.00 -13.00 – obrady plenarne Komitetu Nauk Etnologicznych PAN
13.30 – rozpoczęcie jubileuszu - przywitanie gości
13. 45 - 15.00 – wystąpienia okolicznościowe
15.00 -15.15 – otwarcie wystawy fotograficznej w holu Collegium Humanisticum
15.15 - 16.00 – koncert Warszawskiej Grupy Gamelanowej, działającej przy Ambasadzie Republiki Indonezji.