Kurdowie - życie w cieniu wojny

Kategoria: Wykłady gościnne Opublikowano: poniedziałek, 11, styczeń 2016

kurdowie (fot. Agnieszka Siejka)Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu zaprasza na wykład:

Agnieszka Siejka, UMK
Kurdowie - życie w cieniu wojny

18 stycznia 2016 r., godz. 15.00,

Toruń, ul. Władysława Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, sala AB 3.07.

Od 70 lat żyjemy w pokoju, nawet nie wyobrażamy sobie jak można żyć w ciągłym strachu, nasłuchując i wypatrując zagrożenia. Tymczasem dla niektórych konflikty zbrojne i stan wojny stał się normalnością. W Północnym Iraku, w rejonie zamieszkałym przez Kurdów, życie w cieniu wojny stało się codziennością. Jest towarzyszem na dobre i na złe, na śmierć i życie. Rodziny biesiadują w parkach, tłumy gromadzą się w pobliżu fontann, dzieci biegają z watą cukrową. I choć wszystko wygląda normalnie coś jednak się zmieniło. W Erbilu  Newroz obchodzony jest bardzo spokojnie. Nie ma tańców, nie ma gwaru. Jest wojna. Zatem i Newroz jest inny niż zwykle, ale jest nadzieja, że kolejny Nowy Rok będzie obchodzony z muzyką i tańcami. Nadzieję również mają uchodźcy. W obozie Ankawa Mall mieszka 1700 osób, dzieci, kobiet mężczyzn, każdy z nich przeżył/przeżywa dramat wojny. Wszyscy wierzą, że to się kiedyś skończy. Mają nadziej, na lepsze jutro, że wrócą do domów, na życie bez wojny.

Agnieszka Siejka – jest biologiem, pracuje na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Wraca do Torunia przywożąc nowe znajomości, wspomnienia ale również smaki i zapachy odwiedzanych miejsc. Podróżuje bez planu, bo często jedno pytanie, jedna szklaneczka herbaty, jeden uśmiech może zmienić bieg podróży..