Jenny Butler

Kategoria: Wykłady gościnne Opublikowano: niedziela, 17, kwiecień 2016

Jenny Butler
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu zaprasza na wykłady:

dr Jenny Butler

18-19 kwietnia 2016 r.,

18 kwietnia 2016 r., godz. 15.00,

19 kwietnia 2016 r., godz. 13.15,

1. Fairy Folklore as Intangible Cultural Heritage in Ireland

This lecture examines some aspects of lore and customs connected to the Sídhe (fairies) of Irish tradition, including the places connected with them on the landscape and consequences of fairy encounters. It provides an overview of how worldview, place and cultural traditions are intertwined with each other, using the Irish context as exemplary.
2. The Wake (Death Ritual) and Death Traditions of Ireland

This lecture examines the traditions connected to death in Ireland, including death omens such as the banshee (supernatural death-messenger), the practices involved in the “merry wake” or traditional Irish funeral, as well as the practice of the traditional lament for the dead by “keening women”.

Dr Jenny Butler  holds a PhD in Folklore and Ethnology and is currently a Lecturer in the Study of Religions at University College Cork, Ireland where she teaches on contemporary religions in Ireland, the study of Western Esotericism and New Religious Movements.
.