We wsiach żyją ludzie, ale gdzie żyją zmarli?

Kategoria: Wykłady gościnne Opublikowano: piątek, 20, maj 2016

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu zaprasza na wykład:

dr Bożena Józefów-Czerwińska
We wsiach żyją ludzie, ale gdzie żyją zmarli?

24 maja 2016 r., godz. 9:45,

Toruń, ul. Władysława Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, sala C 2.45.

Wyobrażenia dotyczące losów dusz zmarłych u społeczności zamieszkującej obszary nadbużańskie, choć posiadają chrześcijańską znaczeniowość, nierzadko sięgają do dawnych zasobów kulturowych. Dominują koncepcje płynące z nauk głoszonych w chrześcijańskich Kościołach i zazwyczaj nie budzi wątpliwości to, że jeśli człowiek był niewinny, o czystym sercu, po śmierci trafiała jego dusza do niebiańskiej krainy Boga: Jak dowodzi jedna z zabranych w trakcie badań wypowiedzi: "człowiek jak zasłuży dobrze to idzie nie do piekła tylko idzie do świętych. Jak zasłuży źle to idzie na wieczności mory ciągać, jak on zasłuży to jemu już nic nie pomoże". Jednocześnie podkreślano, że każdy człowiek ze swej natury jest grzeszny i za swoje czyny po śmierci musi odpokutować, jeżeli nie uczynił tego "za życia". Gdzie wedle respondentów dusze muszą odbyć swoją pokutę? Jakie były dawne wyobrażenia o ich losach zarówno u społeczności z południowego Podlasia, jak i na przyległej Białorusi? Jak przebiegały poszczególne etapy obrzędowości pogrzebowej oraz z jakimi przekonaniami i wierzeniami się one wiązały? Na te, i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas  spotkania.

dr Bożena Józefów-Czerwińska – archeolog i etnograf, Kierownik Zakładu Antropologii w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora; wiceprezes Towarzystwa Naukowego Educare; Studia na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie w Gent (Belgia w 2000-2001). Badania etnograficzne nad kulturowym procesem przemian;  niematerialnym dziedzictwem kulturowym; od pięciu  lat badania miejsc pamięci, losów i wierzeń Tutejszych (w szczególności na pograniczu polsko-białoruskim).

plakat wykładu gościnnego