Dylematy współczesnego kolekcjonerstwa na marginesie "muzealizacji" świata

Kategoria: Wykłady gościnne Opublikowano: środa, 25, maj 2016

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu zaprasza na wykład:

Prof dr hab. Jan Święch
Dylematy współczesnego kolekcjonerstwa na marginesie "muzealizacji" świata

31 maja 2016 r., godz. 13:15,

Toruń, ul. Władysława Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, sala AB 2.08.

Muzealizacja świata jest jednym z najbardziej globalnych zjawisk początku XXI wieku. Muzeom powierzono tworzenie rzeczowego, depozytu „pamięci”. Jakiego zatem klucza mają używać wspomniane instytucje w procedurach kolekcjonerskich w czasie,kiedy gwałtownie powiększa się „bagaż przedmiotowy” przeciętnego człowieka nacechowany globalną produkcją i zbytem?

Jan ŚwięchProf. dr hab. Jan Święch – etnolog, kustosz dyplomowany, długoletni kurator Muzeum Etnograficznego w Toruniu, autor koncepcji i współorganizator Muzeum Etnograficznego we Włocławku i Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce; kierownik Zakładu Teorii Muzealnictwa i Dokumentacji Etnograficznej w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, (2000–2012) kierownik Podyplomowego Studium Muzeologicznego UJ, od 2012 dziekan Wydziału Historycznego UJ; autor ponad 130 prac z zakresu drewnianej architektury polskiej wsi i muzealnictwa etnograficznego oraz blisko 60 wystaw muzealnych.

plakat wykładu gościnnego