• Zapraszamy na studia! Dowiedz się więcej! Aplikuj!
  • Studiuj w wyjątkowym mieście Toruniu, studiuj na UMK, studiuj w naszej Katedrze!
  • Zobacz co robią studenci KEiAK UMK! Zobacz jak możesz rozwijać swoje zainteresowania!
  • Zobacz jak różnorodna jest nasza aktywność, jak długą i interesującą mamy historię.
  • Zobacz kto prowadzi zajęcia na studiach w KEiAK UMK.
  • Zobacz co czeka Cię po studiach, zobacz co robią nasi absolwenci.
  • Zobacz nasze zdjęcia, wybierz się z nami w antropologiczną podróż.
  • 18th Conference of the International Association for Ladakh Studies (IALS) Bedlewo.
  • Zapraszamy na studia! Dowiedz się więcej! Aplikuj!

Synkretyzm w obchodach Semana Santa (Wielkanocy) u Indian Tarahumara

Kategoria: Wykłady gościnne Opublikowano: poniedziałek, 05, czerwiec 2017

TarahumaraKatedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu zaprasza na wykład:

Dr Jerzy Barankiewicz  (Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Etnograficzne im. Bronisława Malinowskiego)
Synkretyzm w obchodach Semana Santa (Wielkanocy) u Indian Tarahumara, Meksyk

12 czerwca 2017 r., godz. 15:00, 
Toruń, ul. Władysława Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, sala AB 1.07.

Tarahumara (Raramuri) są liczną grupą Nativos zamieszkującą tereny Copper Canyon w górach Sierra Madre TarahumaraOccidental w północnym Meksyku. Tarahumara są silnie przywiązani do swojej tradycji i do dziś zachowują odrębny styl życia i własny uto-aztecki język. Ich obchody świąt katolickich są typowym przykładem synkretyzmu, który od wielu lat tylko nieznacznie ulegał zmianom. Obyczaje przedkolumbijskie tworzą u Tarahumara interesujący melanż akceptowany przez katolickie władze kościelne w Meksyku.
Obchody Semana Santa (Wielkiego Tygodnia) są bardzo zróżnicowane w zależności od obszaru zamieszkiwanego przez Tarahumara. O ile obchody Wielkanocy na południowych terenach zamieszkiwanych przez Tarahumara są zbliżone do obchodów katolickich, o tyle na terenach północnych w obrzędach wielkanocnych zachowało się wiele elementów przedkolumbijskich.
Dwuletnie badania obchodów Semana Santa u Tarahumara dotyczą głównie Północnych Tarahumara i zostaną przedstawione na wykładzie.

Dr Jerzy Barankiewicz, prowadzi badania etnograficzne Indian Północno-Amerykańskich w ramach Polsko-Barankiewicz_TarahumaraAmerykańskiego Towarzystwa Etnograficznego im. Bronisława Malinowskiego i od wielu lat zajmuje się ich kulturą materialną i obyczajowością, w tym szczególnie Indian zamieszkujących Półwysep Kalifornijski. Wyniki swoich badań prezentował wielokrotnie na sympozjach indianistycznych i publikował w specjalistycznych czasopismach. Jako specjalista w dziedzinie nauk biomedycznych zajmował wiele rożnych stanowisk naukowych i jest autorem ponad 200 publikacji w renomowanych czasopismach i w książkach. Zajmował się też dziennikarstwem i ceramiką artystyczną. Od 25 lat prowadzi Polski Salon Artystyczny w San Diego. Dr Barankiewicz jest laureatem Nagrody Naukowej Sekretarza PAN i jest odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz laureatem nagrody literackiej przyznawanej w Tarnowie przez Forum Mediów Polonijnych.

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK, ul. Władysława Bojarskiego 1, 87-100 Toruń, e-mail: etnowww@umk.pl. Opiekun serwisu: Rafał Kleśta-Nawrocki.