Zmiany kulturowe w Etiopii XXI wieku

Kategoria: Wykłady gościnne Opublikowano: wtorek, 12, grudzień 2017

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu zaprasza na wykład:

dr hab Hanna Rubinkowska-Anioł
Zmiany kulturowe w Etiopii XXI wieku

19 grudnia 2017 r., godz. 13:15,

Toruń, ul. Władysława Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, sala AB 2.11.

W Etiopii, jak wszędzie indziej w Afryce, w ostatnich dziesięcioleciach następują istotne i szybkie zmiany kulturowe. Coraz bardziej wydajne i popularne środki komunikacji (telefonia komórkowa, internet, upowszechniona telewizja), a także budowa dróg, przyczyniają się do zasadniczych zmian dotyczących nie tylko życia mieszkańców miast, ale również pozostałych obszarów. Celem niniejszego wykładu jest omówienie zarówno najbardziej istotnych przyczyn tych zmian, jak i ich kierunków. Ponadto próba znalezienia takich obszarów kultury, które nie poddają się zmianom, lub poddają się im w mniejszym stopniu oraz takich, których zmiany te dotyczą najbardziej. Wykład opiera się na obserwacji różnych aspektów etiopskiej kultury oraz na badaniach prowadzonych in situ w latach 2000-2017.

Hanna Rubinkowska-Anioł, pracownik Katedry Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego. Afrykanistka-etiopistka. Zajmuje się historią Etiopii, przede wszystkim okresem panowania cesarza Hajle Syllasje I (1930-1974), a także zależnością pomiędzy oralnością i piśmiennością w kulturach afrykańskich.

plakat wykładu gościnnego