The Tangible and the Intangible: An Architectural Perspective on Western Himalayan Cultures

Kategoria: Wykłady gościnne Opublikowano: wtorek, 27, marzec 2018

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu zaprasza na wykład:

dr Gerald Kozicz (Institute for Architecture and Media, Technical University Graz)
The Tangible and the Intangible:
An Architectural Perspective on Western Himalayan Cultures

10 kwietnia 2018 r., godz. 16:30,

Toruń, ul. Władysława Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, Sala Rady Wydziału Nauk Historycznych, C.0.39

Spotkanie dotyczące buddyzmu himalajskiego, ujętego w perspektywie architektury i krajobrazu, jest zorganizowane przez Pracownię Studiów Azjatyckich Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK.

The talk will give an introduction into the early history of the Western Himalyan Region. The focus will be on the strategies of supporters and missionaries of Buddhism at the end of the First Millennium to introduce Buddhist Tantrism to the „Land of Snow“ and to societies whose culture was totally different from those of  the Indian subcontinent, i.e. the interactions of the pre-Buddhist cultural stratum and orthodox monasticism, which then resulted in what became known as Tibetan Buddhism or Lamaism. The presentation will be based on architectural studies with a specific interest in the impact of a deified and overwhelming landscape. It will explain how architectural activities secured indegenous identities and socio-cultural patterns under extrem geographical and economical conditions.

Gerald Kozicz has been in leading position of three research projects funded by the Austrian Science Fund (FWF) since 2005. The topics of resaerch include Indo-Tibetan architecture and the context of form and space as well as relation between architectural objects and their contained religious art.

plakat wykładu gościnnego