„Tata Luba” Stefan Szolc-Rogoziński

Kategoria: Wykłady gościnne Opublikowano: środa, 16, maj 2018

Jezioro Barombi ba-Kotta (fot. Maciej Klósak)Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu zaprasza na wykład:
dr inż. Maciej Klósak
„Tata Luba” Stefan Szolc-Rogoziński - XIX-wieczny eksplorator, świecki misjonarz, inicjator działań etnograficznych i etnologicznych w Afryce
21 maja 2018 r., godz. 13:15,
Toruń, ul. Władysława Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, Sala Rady Wydziału Nauk Historycznych, C.0.39

Stefan Szolc-Rogoziński w najtrudniejszych dla Polski czasach zaborów postawił sobie za cel zrobienie wielkiej rzeczy dla Polski i jako Polak. Zorganizował prawdziwie polską wyprawę do Afryki. Trudno o wiele podobnych postaw patriotycznych, zwłaszcza wśród ludzi tak młodych. Mówimy bowiem o dwudziestolatku. Jego wyprawa była perfekcyjnie zorganizowana i przyniosła ciekawe owoce na gruncie odkryć geograficznych, etnograficznych i etnologicznych, choć determinacja, z jaką niemiecki kanclerz Otto Bismarck wymazał je z map i literatury pokutuje do dziś. Niewiele ludzi zna bowiem historię największej polskiej wyprawy do Afryki w XIX wieku, bo za taką należy ją uznać.
Dla każdego, kto pozna historię Rogozińskiego, postać ta staje się idolem - uosobieniem patrioty, marzyciela, młodego błyskotliwego organizatora, fenomenem wśród odkrywców i podróżników XIX wieku, który umiał wyznaczać najwyższe cele i skutecznie je realizować. To jest jego zwycięstwo i zasługa, że nawet dziś potrafi zarażać pasją do życia i do poznawania. Rogoziński był wizjonerem, a jego odwaga przerastała epokę. Cele osiągał dzięki charyzmie, w Polsce przyciągał postaci wybitne jak Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz czy hrabia Konstanty Branicki, natomiast w Kamerunie powierzano mu całe wioski i zapraszano do rozstrzygania sporów plemiennych.
Należy zacząć go promować, bo jest do „obróbki” idealny, nie tylko jako postać historyczna, ale przede wszystkim jako wzór dla młodych - idealista, ale pragmatyk, wizjoner i patriota. Należy podkreślać jego wkład w polską naukę. Nie szukajmy dobrych wzorców daleko, skoro najlepszy "polski Indiana Jones XIX wieku" jest tak blisko. Stąd pomysł na „Rok Stefana Szolca-Rogozińskiego”, komiks, film oraz wyprawy do Afryki jego śladami.
Poznajmy Rogozińskiego na spotkaniu, na którym wyciśniemy z Rogozińskiego jak z cytryny to co najlepsze. Zainspirujmy się nim. Poznajmy przemiany społeczne współczesnej Afryki, tej nowoczesnej oraz takiej, gdzie czas się zatrzymał, dzięki dokonaniom wyprawy „Vivat Polonia 2016” śladami Szolca-Rogozińskiego, nad którą patronat medialny objął m.in  National Geographic Traveler, a prestiżowy amerykański The Explorers Club nadał wyprawie wyróżnienie Flagi, które na przestrzeni ostatnich 10 lat przypadło jedynie sześciu polskim ekspedycjom.

Dr inż. Maciej Klósak - kierownik wypraw „Kamerun 2014” i „Vivat Polonia 2016” śladami Stefana Szolca-Rogozińskiego do sześciu afrykańskich krajów: Kamerunu, Gabonu, Gwinei Równikowej, Nigerii, Liberii i Wybrzeża Kości Słoniowej, członek Komitetu Obchodów „Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego w Kaliszu”, współautor beletrystyki, komiksu, filmu oraz wielu prezentacji i artykułów o Szolcu-Rogozińskim. Pracownik naukowy i wykładowca akademicki w Maroku i w Polsce, zajmuje się badaniem materiałów poddanych obciążeniom dynamicznym i wysokim temperaturom, wykłada przedmioty z dziedziny budownictwa. Z zamiłowania podróżnik, który odwiedził ponad 100 krajów, prowadzi Klub Podróżnika na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim. Za wkład w „rozwój społeczeństwa Ludu Mondoli i podtrzymywania dziedzictwa 'Tata Luba' Stefana Szolca-Rogozińskiego w Kamerunie” nagrodzony honorowym tytułem „Senior Adviser and Notable to the Royal Court of Mondoli Village” /Starszy Doradca i Dostojnik Królewskiego Dworu Mondoli/; w listopadzie 2017 w uznaniu działalności w upowszechnianiu wiedzy o polskich odkryciach geograficznych (głównie za prace związane ze Stefanem Szolcem-Rogozińskim i jego eksploracją w Afryce) rekomendowany przez zarząd Polskiego Oddziału The Explorers Club - najbardziej prestiżowego na świecie klubu eksploratorów i podróżników - do przyjęcia w poczet członków.

plakat wykładu gościnnego

19 maja na Warszawskich Targach Książki ma miejsce premiera beletrystyki autorstwa Macieja Klósaka i Darka Skonieczko pt. "Stefan Szolc-Rogoziński. Zapomniany odkrywca Czarnego Lądu".