Reading Maps and Drawings: An Atlas of the Himalayas by a 19th Century Tibetan Lama

Kategoria: Wykłady gościnne Opublikowano: sobota, 04, maj 2019

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu zaprasza na wykład:

dr hab. Diana Lange (Humboldt University of Berlin)
Reading Maps and Drawings:
An Atlas of the Himalayas by a 19th Century Tibetan Lama

13 maja 2019 r., godz. 16:45,

Toruń, ul. Władysława Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, Sala Rady Wydziału Nauk Historycznych, C.0.39

In the year 1857 a travelling monk from Lhasa came to Kulu district in the Western Himalaya, and hearing of the Indian Mutiny was afraid to proceed further. Major Hay, who was at that place in political employ, engaged this man to produce drawings that ended up as “Wise Collection” in the British Library. The collection comprises six large picture maps: placed side by side they compose on a length of 10m the largest panoramic map of Tibet of its time. But even more is included in this collection of drawings: visual narratives of several Tibetan ceremonies and rituals, detailed illustrations of selected monasteries and temples, and many others.
It is hard to assign the Wise Collection’s drawings to a single genre. Thus, Diana Lange has studied the Wise Collection from the perspective of different disciplines and step by step her research project became of an interdisciplinary character. She used the collection as a case study to examine the processes by which knowledge on Tibet was acquired, collected and represented. Generally speaking, her research is about knowledge production, including categories such as the history of exploration, collecting history and cross-cultural interactions. In her talk Diana Lange is going to discuss the “many faces” of the Wise Collection and its significance as a multifaceted historical source.

plakat wykładu gościnnego