The Kalacakra Stupa: Just an Architectural Representation of Highest Buddhist Theology?

Kategoria: Wykłady gościnne Opublikowano: sobota, 04, maj 2019

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu zaprasza na wykład:

dr Gerald Kozicz (Graz University of Technology)
The Kalacakra Stupa:
Just an Architectural Representation of Highest Buddhist Theology?

14 maja 2019 r., godz. 13:30,

Toruń, ul. Władysława Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, Sala Rady Wydziału Nauk Historycznych, C.0.39

The Kalacakra Tantra is considered the last philosophical and theological development in the evolution of Buddhism in its North-Indian heartland more than 1000 years ago. It reflects a major advance in Buddhist Tantrism as it unites a number of earlier tantras and also non-orthodox as well as even so far non-Buddhist ritual practices. In recent decades the Kalacakra ceremony with its complex rites has gained new momentum in Tibetan Buddhism. Ceremonies headed and conducted by the Dalai Lama have made the Kalacakra ritual the most effective mean to anchor the Buddhist thought in a world wide religious context that reaches far into our global socio-political patterns. In the course of those ceremonies, stupas of a specific type have been built. Stupas are iconic in the religious landscape of all Buddhist traditions both on a material level as well as on a philosophical meta-level. Based on an architectural analysis the presentation will explain the significant formal aspects of a selected number of those monuments, in particular the stupa built five years ago in Leh. Thereby the presentation will also address another aspect of the Kalacakra Tantra, namely the historical, somehow apocalyptic circumstances under which it was created, and use that historical perspective for a critical review of the modern monuments.

plakat wykładu gościnnego