Dalia Senvaityte

Kategoria: Wykłady gościnne Opublikowano: poniedziałek, 03, czerwiec 2019

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu zaprasza na wykłady:

prof. Dalia Senvaityte (Vytautas Magnus University, Kaunas)
1. Classical Ethnography of Lithuania,
2. Traditional Lithuanian Demonology/Beliefs,

1. Classical Ethnography of Lithuania
 3 czerwca 2019 r., godz. 13:15,
Toruń, ul. Władysława Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, sala AB.3.07.
The main aim of the lecture is to present the formation and constant change of ethnological science and ethnological studies in Lithuania, to discuss their current situation in comparison with other European countries. Depending on the audience preferences some topics re traditional Lithuanian culture will be reflected.

2. Traditional Lithuanian Demonology/Beliefs
 4 czerwca 2019 r., godz. 11:30,
Toruń, ul. Władysława Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, sala AB.3.07.
Why witches can fly? How people learned smithery? What are the magical plants? What objects are called “bullets of Thunder?” How plants and animals relate to the afterlife?  The lecture will give you the answers to these and related questions as well as will present the general image of traditional Lithuanian mythology, the most popular mythological beings, folk beliefs and their scientific explanations.

plakat wykładów gościnnych