Wieś i miasto - dwa tereny badań na przykładzie Afryki

Kategoria: Wykłady gościnne Opublikowano: środa, 20, maj 2015

Jacek PawlikKatedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu zaprasza na wykład:

dr hab. Jacek Jan Pawlik, prof UWM
Wieś i miasto - dwa tereny badań na przykładzie Afryki

25 maja 2015 r., godz. 15.15,

Toruń, ul. Władysława Bojarskiego 1, Collegium Humanisticum, sala AB 3.15.

Na przykładzie własnych badań w Republice Togo autor pragnie przedstawić zróżnicowanie warunków pracy etnologa w zależności od terenu. Po pierwsze, wieś pozwala łatwiej odkryć świat symboliczny przez ślady praktyk religijnych widoczne w krajobrazie, zaś miasto ukrywa je pod zwałami betonu i cegły. Po drugie, wieś przedstawia społeczność homogeniczną, trwałą, miasto zaś przezwycięża związki rodzinne i etniczne tworząc grupę sąsiedzką, dzielącą wspólne życie na sztucznie wyznaczonej przestrzeni. Po trzecie, odmienne warunki wyznaczają inne cele badawcze i zmuszają do stosowania odmiennych technik i strategii badawczych.

Jacek Jan Pawlik SVD – etnolog; afrykanista; 1988, doktorat w zakresie antropologii społecznej i kulturowej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu René Descartes w Paryżu; 2007, habilitacja w dziedzinie nauk humanistycznych w zakresie etnologii na Wydziale Historycznym UAM w Poznaniu; profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie; zainteresowania badawcze: studia nad rytuałem, sztuka a religia, antropologia miasta. Publikacje książkowe: Expérience sociale de la mort, Fribourg 1990; Zaradzić nieszczęściu. Rytuały kryzysowe u ludu Basari z Togo, Olsztyn 2006; wybór opowiadań ludu Basari: Iciin Takaldau. Les contes bassar, Olsztyn 2010.